image/svg+xmlOpenclipart

پرسشهای متداول

١٣٩٩/٨/١ تعداد بازدید: ۶۶٥

۱-تاسیسات گردشگری را تعریف کنید؟

به تاسیساتی گفته می شود که در جهت خدمات رسانی به گردشگران داخلی و خارجی با خدماتی از جمله اقامتی، پذیرایی، تفریحی، ورزشی، فرهنگی

و سایر … در مکانهای مختلف اعم از شهرها، روستاها و محورهای گردشگری ساخته می شود که بسته به نوع تاسیسات از لحاظ متراژ زمین، حجم

سرمایه گذاری و استانداردهای موجود متنوع و متفاوت می باشد و مجوز آنها توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صادر می شود.۲-تاسیسات گردشگری شامل چیست؟

۱-هتل ۲- هتل آپارتمان ۳- متل ۴- مهمانپذیر ۵- کمپینگ ۶- ویلاها ۷- زائر سرا ۸- مجموعه های گردشگری ۹- سفره خانه سنتی

دهکده گردشگری ۱۱- مناطق نمونه گردشگری ۱۲- تفرجگاه ۱۳- دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی ۱۴- مناطق نمونه گردشگری

.۱۵-اقامتگاه جوانان ۱۶- پانسیونها و خانه های استیجاری۳-مدارک و شرایط کلی جهت احداث تاسیسات گردشگری؟

( فرم مدارک )۴-جهت اخذ مجوز جهت احداث تاسیسات گردشگری به کدام قسمت سازمان می بایست مراجعه نمود؟

معاونت سرمایه گذاری و طرحها. دفتر طرحها و تسهیلات۵-سرمایه گذار چه شرایطی را می بایست دارا باشد؟

۱-توان مالی مناسب

۲-عرصه و زمین مورد نیاز جهت اجرای طرح

۳-طرح مناسب و توجیه پذیرد۶-دامنه فعالیت معاونت سرمایه گذاری چه حوزه ای می باشد؟

کلیه شهرستان های استان فارس.۷-شرائط عمومی زمین جهت احداث تاسیسات و طرحهای گردشگری چه می باشد؟

الف-متراژ مناسب

ب – دسترسی مناسب

پ- امکان تامین آب مورد نیاز

ت- قرار گرفتن در محورها و مکان هایی که به لحاظ سرمایه گذاری توجیهات منطقی داشته باشد.

ج-عدم قرارگرفتن زمین و یا ملک مورد نظر در کنار بیمارستان، پادگانهای نظامی، تعمیرگاهها، دامداری ها و هر گونه شغلهایی که به نوعی سنخیت با فعالیت گردشگری نداشته باشند.

د– نداشتن معارض در ملک و یا محدودیت های قانونی همچون حریم راه، قوانین زیست محیطی و سایر موارد مشابه۸-چگونگی طی روند اخذ مجوز تاسیسات گردشگری چگونه می باشد؟

( فرایند صدور مجوز تاسیسات گردشگری )۹-قوانین حمایتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شامل چه مواردی می باشد؟

الف- احتساب هزینه مصرف انرژی از جمله آب ، برق و گاز پروژه های گردشگری با تعرفه صنعتی

ب – تغییر کاربری زمین از مسکونی، کشاورزی و سایر به گردشگری در اراضی خارج از شهر رایگان می باشد

پ-پرداخت تسهیلات در صورت وجود بودجه کافی به پروژه ها پس از پیشرفت فیزیکی حداقل ۳۰درصدی با اقساط بلند مدت و تامین۴تا ۸ درصد از سود پرداختی

ت- بخشودگی مالیاتی تا ۵۰۱۰-حداقل متراژ زمین جهت احداث تاسیسات چه متراژی می باشد؟

هتل ۴۰۰ متر مربع – هتل آپارتمان ۳۰۰ متر مربع – سفره خانه سنتی ۳۰۰ متر مربع – مجموعه های گردشگری ۵۰۰۰ متر مربع .۱۱-سرمایه گداران به چند صورت می توانند درخواست خود را ارائه نمایند؟

سرمایه گذار در صورت ثبت درخواست خود در معاونت سرمایه گذاری و تشکیل اولیه پرونده می بایست نسبت به انتخاب یک مشاور دارای مدارک معتبر و مورد تایید اداره کل اقدام و جهت تهیه طرح نقشه ها و یا سایر موارد وارد مذاکره شود.۱۲-در طرح کلی یک مجموعه و یا پروژه گردشگری اعم از طرح توجیهی، فنی و مالی، تهیه نقشه ها و مشاوره های مختلف چگونه و توسط چه افرادی صورت می پذیرد؟

سرمایه گذار در صورت ثبت درخواست خود در معاونت سرمایه گذاری و تشکیل اولیه پرونده می بایست نسبت به انتخاب یک مشاور دارای مدارک معتبر و مورد تایید اداره کل اقدام و جهت تهیه طرح نقشه ها و یا سایر موارد وارد مذاکره شود.۱۳-آیا می توان ساختمان های مختلف را تبدیل به هتل، سفره خانه سنتی، هتل آپارتمان و یا هرگونه تاسیسات دیگر کرد؟

در صورت داشتن استاندارد های سازمان و سایر شرایط با طی روند اداری و قانونی می توان ساختمان های نیمه ساخت را تکمیل و به تاسیسات گردشگری تبدیل نمود.۱۴-آیا تاسیسات گردشگری به لحاظ اجرا و ابعاد کیفی و کمی ضوابط و شرائط خاصی دارند و یا اینکه با اختیار سرمایه گذار اجرا می شود؟

تاسیسات گردشگری دارای ضوابط و استانداردهایی در متراژ، تعداد فضاها و نوع خدمات می باشد که سرمایه گذار محترم ضمن رعایت این استانداردها می تواند دیدگاهها و سلایق خود را بویژه در زمان طراحی و تهیه نقشه های معماری در تاسیسات مورد نظر خود لحاظ نماید.۱۵-می خواهم بدانم متراژ زیربنا، تعداد طبقات، حجم سرمایه گذاری چگونه مشخص می شود؟

بسته به اینکه زمین چه نوع کاربری اعم از کشاورزی، خدماتی، تجاری، مسکونی داشته باشد و اینکه در شهر واقع شده باشد و یا خارج از شهر و اینکه در حریم آثار باستانی قرار داشته باشد و یا خیر تعداد طبقات، زیربنا و سایر موارد آن متفاوت می‌باشد. اما عموما در شهرها درصد اشغال زمین از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد و در زمینهای کشاورزی و باغ حداکثر ۲۵درصد زیر بنا می باشد و تعداد طبقات بستگی به موقعیت زمین در شهر و یا خارج از شهرهاست و حجم سرمایه گذاری نیز بسته به زیر بنا و نوع مصالح از هر متر مربع ۳۵۰هزار تومان تا یک و نیم میلیون تومان عموما پیش بینی می شود.۱۶-چگونه می توان تحقیق کرد که کلا سرمایه گذاری در گردشگری موفقیت امیز است یا خیر ؟

تحقیق و مطالعه فردی و شناخت صنعت گردشگری و جایگاه آن در ایران و شهر و یا استان مورد نظر (فارس) ۱-

۲-بهره مندی از نظرات یک مشاور خبره و آگاه و مطلع

۳-مراجعه و مذاکره حضوری با سرمایه گذاری که در پروژه های متنوع و مختلف سرمایه گذاری کرده اند۱۷-آیا محدودیتی در سن و جنس و ملیت افراد جهت سرمایه گذاری می باشد؟

افراد در هر سن و جنس و ملیتی که هستند می توانند در خواست خود را ارائه نمایند و در صورتی که سرمایه گذار به دلایل مختلف اعم از عدم حضور در شهر مورد نظر و یا نرسیدن به سن قانونی و یا کهولت سن و هر گونه مشغله دیگر با دادن و کالتنامه می توانند سرمایه گذاری نمایند.۱۸-آیا می توان بدون اخذ مجوز از سازمان پروژه ای را اجرا کرد؟

خیر. زیرا در صورت عدم موافقت سازمان و اخذ مجوز از سوی سازمان، مسئولیت امر متوجه سرمایه گذار خواهد بود.۱۹-ارگانها و سازمانهایی که پس از صدور موافقت اصولی ( اولیه ) می بایست درخصوص پروژه اظهار نظر نمایند کدامند؟

در صورتی که محل اجرای پروژه در شهر و یا روستا باشد شهرداری ها، بخشداری ها، بهداشت و آتش نشانی و در صورتی که خارج شهر باشد محیط زیست،جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی ، برق، آب، آبفا ،گاز، منابع طبیعی و شرکت نفت دخیل می باشند.ضمن اینکه پس از دریافت پاسخ مثبت از دستگاههای فوق الذکر کسب موافقت کمیسیون ماده ۵ در خصوص اراضی واقع در محدوده شهرها و کارگروه اموزیربنایی،کمیسیون ماده ۱ و کمیسیون تبصره ۱ ماده ۱ در خصوص اراضی واقع در روستاها و حریم شهرها و روستاها و خارج از حریم شهرها و روستاها جهت واگذاری و یا تعیین و تثبیت کاربری الزامی می باشد.۲۰-در چه صورت پرونده مختومه می گردد؟

۱-عدم تایید محل اجرای زمین به هر دلیل قانونی

۲-عدم موافقت سایر دستگاهها با استعلامات مربوطه

۳-عدم مراجعه و پیگیری متقاضی پس از مهلت های قانونی و مشخص

۴-انصراف شخص

۵- محرز شدن تخلف و یا جعل اسناد و مدارک۲۱-تشکیل اولیه پرونده در شهرستان شیراز و سایر شهرستان های استان چگونه شکل می پذیرد؟

از طریق دفاتر پیشخوان واقع در سراسر استان۲۲-شرط سند مالکیت چیست؟-

۱-شش دانگ بوده ۲- مخالف و یا معارض نداشته باشد. ۳- قولنامه ای نباشد. ۴- در صورت اوقافی بودن رضایت اوقاف
می بایست اعلام گردد. ۵- در صورت مشاع بودن محل دقیق زمین ( سهم سرمایه گذار ) مشخص باشد. ۶- در صورت قرار گرفتن در انحصار ورثه سهم وارث کاملا مشخص باشد و به صورت رسمی اعلام گردیده باشد.۲۳-آیا می توان به عنوان مثال مجوز یک سفره خانه و یا هتل را در مکان های دیگر و املاک دیگر استفاده کرد؟

خیر، هر مجوزی که صادر می شود در همان زمین و مکان و به نام شخص مالک بوده و جا به جایی ملک و مجوز امکان پذیر نمی باشد.۲۴-آیا می توان موافقت اصولی و ملک را خرید و فروش و یا اجاره داد؟

در صورتی که مالک و یا سرمایه گذار دارای مجوز رسمی از سوی سازمان بوده و قبلا مجوز ساخت را گرفته باشد می تواند با اعلام رسمی به سازمان اقدام به فروش و یا اجاره ملک نماید و این در صورتی است که خریدار و یا اجاره کننده حتما به معاونت سرمایه گذاری و طرحها مراجعه و از شرائط و قوانین آگاه و با اعلام رسمی سازمان اقدام نمایند. در غیر این صورت هر گونه اشکال در اجرای پروژه به عهده طرفین بوده و سازمان صرفا سرمایه گذار دارای مجوز را مورد خطاب قرار می دهد.