خانه / اخبار / گردشگري، نقش ويژه‌اي در فقر زدايي و توسعه اقتصادي دارد چاپ

گردشگري، نقش ويژه‌اي در فقر زدايي و توسعه اقتصادي دارد

گردشگري، نقش ويژه‌اي در فقر زدايي و توسعه اقتصادي دارد
١٣٩٩/٧/١٥ تعداد بازدید: ٥۶
امتیاز: ٠ از تعداد: ٠ رای

نماینده مردم بجنورد، گرمه، جاجرم، راز و جرگلان و مانه و سملقان در مجلس با بیان اینکه در جایگاه و اهمیت صنعت گردشگری نمی‌توان تردید کرد، گفت: گردشگری یکی از مهم‌ترین صنایع خدماتی دنیاست که تقریباً تمام عواید و منافع آن در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد، بنابراین نقش ویژه‌ای در فقر زدایی و توسعه اقتصادی دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، علی اکبری با اشاره به توسعه نامتوازن صنعت گردشگری در کشور افزود: خراسان شمالی بی‌تردید یکی از مطلوب‌ترین مناطق ایران برای توسعه گردشگری است که به دلیل آب‌وهوای دلپذیر، تاریخ کهن و فرهنگ متنوع از ظرفیت‌های قابل‌توجهی در این زمینه برخوردار است.

وی عنوان کرد: با وجود این ظرفیت‌ها در خراسان شمالی، فقدان سیاست‌گذاری منسجم موجب شده است که این استان بهره مناسبی از جاذبه‌های خود نگیرد.

وی توسعه صنعت گردشگری را مبتنی بر تبلیغات دانست و اظهار داشت: مهم‌ترین راهکار برای تحقق این امر در خراسان شمالی، اطلاع‌رسانی در مورد جاذبه‌های گردشگری استان است، چراکه بخش عمده‌ای از مردم هنوز نمی‌دانند چنین گنجینه غنی و متنوعی از زیبایی‌ها در گوشه شمال شرقی کشور موجود است.

نماینده مردم 5 شهرستان خراسان شمالی در مجلس تصریح کرد: بر این اساس ما بسیار کمتر از ظرفیت‌های بالقوه استان بهره برده‌ایم چراکه بخش عمده گردشگرانی که عازم مشهد مقدس هستند نیز از این بهشت شمال شرق کشور به‌سرعت عبور می‌کنند و نمی‌دانند که اقامت حتی یک‌روزه آنان در خراسان شمالی، می‌تواند تبدیل به یکی از بهترین تجربه‌های گردشگری‌شان شود.

اکبری عنوان کرد: اگر دولت و مدیران ملی و استانی به وظیفه خود به‌درستی عمل کنند و جاذبه‌های استان به گردشگران معرفی شود، خراسان شمالی از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری کشور خواهد شد.

وی با بیان اینکه زیرساخت‌های گردشگری در هر کشور و یا منطقه تابعی از میزان گردشگر ورودی به آن منطقه است و به‌تناسب رشد گردشگران، زیرساخت نیز توسعه می‌یابد، ابراز امیدواری کرد: اگر با تبلیغات مناسب، زیبایی‌های استان به مردم معرفی شوند، می‌توانیم شاهد رشد میزان گردشگران و متعاقب آن رشد سریع زیرساخت‌های گردشگری در استان باشیم.

وی تأکید کرد: خراسان شمالی دارای آب‌وهوایی مطبوع، اقوام متنوع و تاریخی کهن است که این ساختار موجب تنوع بی‌نظیر در غذاها، صنایع‌دستی و آئین‌های موجود در این منطقه را فراهم آورده به‌نحوی‌که مطمئناً این ویژگی‌ها در صورت معرفی و توجه مطلوب، توان قابل‌توجهی برای جذب گردشگر دارد.

نماینده مردم 5 شهرستان خراسان شمالی در مجلس با اشاره به شعار روز جهانی گردشگری با عنوان "گردشگری و تغییر ماهیت به سمت گردشگری الکترونیک " نیز گفت: سازمان جهانی جهانگردی شعار امسال خود را تحول دیجیتال تعیین کرده است، در واقع تحول دیجیتال سال‌هاست که در گردشگری رخ‌داده اما توسعه تلفن‌های هوشمند در دو دهه اخیر این تحول را گستردگی و عمق بیشتری داده است. اکبری اظهار داشت: امروزه خرید بلیط هواپیما، رزرو هتل، بازاریابی و فروش تور، معرفی مقاصد و جاذبه‌ها، خدمات موزه‌ای و صدها فعالیت دیگر به‌صورت آنلاین و در فضای مجازی صورت می‌گیرد و به نظر می‌رسد این روند توسعه بیشتری خواهد داشت.

وی گفت: به نظر می‌رسد سازمان جهانی جهانگردی با انتخاب این موضوع تلاش می‌کند، توجه‌ها را بیش‌ازپیش به اهمیت این فرایند در آینده گردشگری معطوف کند، بنابراین ما نیز در کشور باید برنامه‌ریزی‌های خود را بر این اساس عملیاتی کنیم.

تعداد نظرات ٠

ارسال دیدگاه

لطفا تمامی گزینه ها را پر کنید.