خانه / اخبار / توسعه طرح‌های زیرساختی میراث‌فرهنگی مانه و سملقان با همکاری بنیاد علوی چاپ

توسعه طرح‌های زیرساختی میراث‌فرهنگی مانه و سملقان با همکاری بنیاد علوی

توسعه طرح‌های زیرساختی میراث‌فرهنگی مانه و سملقان با همکاری بنیاد علوی
١٣٩٩/١٢/٢ تعداد بازدید: ۶٥
امتیاز: ٠ از تعداد: ٠ رای

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مانه و سملقان از همکاری مشترک با بنیاد علوی در راستای اجرای طرح‌های زیرساختی و توسعه‌ای در حوزه میراث فرهنگی این شهرستان خبر داد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی، ساسان ابراهیمی روز پنج شنبه 30 بهمن‌ماه 99 با اشاره به برگزاری نشستی مشترک با بنیاد علوی مانه و سملقان، اظهار کرد: «طرح آبادانی و پیشرفت بنیاد علوی در شهرستان باهدف اشتغال‌زایی و شتاب‌بخشی به توسعه در حوزه‌های میراث فرهنگی و گردشگری همکاری می‌کند.»

او افزود: «حمایت بنیاد علوی و اختصاص اعتبار برای حفاظت و مرمت محوطه تاریخی ریوی و زیرساخت‌های گردشگری بنای تاریخی اسپاخو در راستای تفاهم‌نامه این بنیاد با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان انجام می‌شود.»

ابراهیمی عنوان کرد: «با مجموع اعتبار اختصاص‌یافته برای اجرای مشترک طرح‌های برنامه‌ریزی‌شده، گام مؤثری در خصوص ایجاد و تکمیل فضاهای گردشگری و ماندگاری مسافران و گردشگران برداشته خواهد شد.»

محوطه تاریخی ریوی در سه کیلومتری غرب شهر آشخانه و یک کیلومتری غرب روستای نجف از توابع شهرستان مانه و سملقان قرار دارد. بر اساس پژوهش‌های باستان‌شناسی این محوطه یک استقرار گاه کهن در دشت سملقان بوده که از حدود سه هزار و ۵۰۰ سال قبل تاکنون موردتوجه جوامع بشری بوده است.

این محوطه هرسال توسط گروه مشترک ایرانی آلمانی، با حمایت پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور، اداره کل خراسان شمالی و موسسه باستان‌شناسی آلمان مورد کاوش باستان‌شناسی قرار می‌گیرد و تاکنون بقایای ساختمان‌های خشتی بزرگی مربوط به دوره هخامنشی در آن کشف و مرمت شده است.

برجسته‌ترین اثر مذهبی دورۀ ساسانی در خراسان شمالی آتشکدۀ اسپاخو است که در محل به کلیسا مشهور است. اين بنا که با لاشه سنگ و ملات ساروج ساخته شده پلان مستطيل شكلی دارد و سقف آن با طاق و گنبد پوشیده شده است.‌

تعداد نظرات ٠

ارسال دیدگاه

لطفا تمامی گزینه ها را پر کنید.