خانه / اخبار / تور بازديد خبرنگاران خراسان شمالي از محوطه تاريخي ريوي برگزار شد چاپ

تور بازديد خبرنگاران خراسان شمالي از محوطه تاريخي ريوي برگزار شد

تور بازديد خبرنگاران خراسان شمالي از محوطه تاريخي ريوي برگزار شد
١٣٩٩/٧/١۴ تعداد بازدید: ۴۶
امتیاز: ٠ از تعداد: ٠ رای


گروهی از خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی خراسان شمالی در قالب یک گروه رسانه ای از محوطه تاریخی ریوی بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، این بازدید که امروز شنبه 5 آبان ماه انجام گرفت، خبرنگاران و عکاسانی از رسانه های مختلف استان حضور داشتند.

منطقه ریوی؛ روایت گر تاریخ 3500 ساله

سرپرست هیئت باستان شناسی در منطقه ریوی در این بازدید اظهار کرد: درپی انجام کاوش های باستان شناسی در محوطه تاریخی ریوی واقع در دشت سمنگان شهرستان مانه و سمنگان در سالهای 91 و 93 و کشف شواهد باستان شناسی از یک شهر دوران ماد و هخامنشی در این شهرستان موسسه باستان شناسی آلمان علاقمند به ادامه پژوهشها در محوطه تاریخی ریوی شد.

محمد جعفری افزود : این کاوش ها به صورت مشترک با هیئتی آلمانی به سرپرستی دکتر یودیت تومالسکی و با هماهنگی پژوهشکده باستان شناسی کشور و حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان انجام می شود.

وی با بیان این که تپه ریوی در سایتی 110 هکتاری و در 5 کیلومتری آشخانه در حوالی روستای نجف قرار دارد اضافه کرد: تاکنون 5 فصل این کاوش ها به اتمام رسیده و در این کاوش‌ها باستان شناسان به بقایای استقراری از دوران‌های 3500 سال قبل از جمله مفرغ و همچنین دوران آهن، هخامنشی، اشکانی، ساسانی و اسلامی دست یافتند.

 جعفری عنوان کرد: هم اکنون در فصل ششم این کاوش ها قرار داریم که آثار کشف شده در تپه ریوی نشانگر آن است که با یک معماری خشتی بزرگ و با یک شهر مواجه هستیم که بسیار گسترده بوده است.

وی تصریح کرد: طبق کاوش های انجام شده مهم ترین استقرار تاریخی در این تپه مربوط به دوره هخامنشی است که در آن دوره تبدیل به شهر شده و از دوره های بعد از آن (در دوره های اشکانیان و ساسانیان) نیز آثاری کشف شده است که نشان می دهد کاربری شهری در آن دوران نیز وجود داشته است.

این باستان شناس افزود: این کشفیات برای اولین بار در شمال شرق ایران به وقوع پیوسته است و تا کنون هیچ اثری از دوره هخامنشی در شمال شرق ایران کشف نشده بود.

جعفری گفت: امیدوار هستیم در ادامه و برای رسیدن به چشم اندازهای در نظر گرفته شده برای این منطقه، بتوانیم طی یک برنامه حداقل 6 ساله، ریوی را به یکی از مناطق گردشگری پربازدید تبدیل کنیم که البته فراهم آوری زیرساخت های این امر از هم اکنون در حال پیگیری و انجام است.

تعداد نظرات ٠

ارسال دیدگاه

لطفا تمامی گزینه ها را پر کنید.