بازدید از قلعه تاریخی صعلوک به مناسبت هفته میراث فرهنگی

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی ،همکاران روز گذشته از قلعه تاریخی صعلوک اسفراین و پارک ملی سالوک دیدن نمودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی ،همکاران روز گذشته از قلعه تاریخی صعلوک اسفراین و پارک ملی سالوک دیدن نمودند.

 علی اکبر وحدتی معاون میراث فرهنگی گفت : طبق برنامه ریزی های انجام شده به مناسبت  روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی همکاران اداره کل به همراه نیروهای یگان حفاظت و  با حضور فرمانده یگان از قلعه صعلوک که در منطقه پارک ملی سالوک و در بخش شمال غربی دشت اسفراین، در چهار کیلومتری شمال روستای زاری از توابع دهستان دامن‌کوه شهرستان اسفراین واقع شده است. قلعه در یکی از دره­های باریک جبهه جنوبی کوه "سالوک" به نام دره زاری و برفراز صخره­‌ای بسیار بلند و نفوذ ناپذیر در ارتفاع 2135 متر بالاتر از سطح قرار گرفته است.  

یادآور می شود که بنای تاریخی قلعه صعلوک دژی استوار بر جبهۀ جنوبی ارتفاعات سالوک است که که قدمت آن به قرون 6-7 هجري ميرسد و در متون تاريخي مختلف از آن ياد شده است. این قلعه بر فراز يک صخره منفرد با ديواره هاي پرتگاهي ساخته شده که تسخير آن را بسيار دشوار ساخته است. در داخل قلعه بقاياي تاسيسات مختلف مانند انبار آذوقه و غلات، حمام، آسياب، زندان و محل سکونت فرمانده قلعه و افراد ديگر وجود دارد که روي هم رفته مساحت قلعه را به بيش از يک هکتار مي­رساند. قلعه صعلوک از نظر وسعت و موقعیتِ بسیار صعب العبور، یکی از برجسته ترین قلاع نظامی دورۀ اسلامی در شمال خراسان است.

روابط عمومی

تعداد بازديد: #58